Stanowisko jest miejscem, gdzie wspinacze mijają się, gdzie powinni móc się bezpiecznie wpiąć i pewnie asekurować swoich partnerów. Najważniejsze cechy stanowiska to przynajmniej dwa punkty połączone ze sobą, z uwzględnieniem możliwości zerwania jednego z nich. Gdy stanowisko zakładane jest z niepewnych punktów lub w niesolidnej skale, odpowiednio dobrane długości połączeń między punktami pozwalają na dobry rozkład sił.
OSTRZEŻENIA
• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.
• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru
• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.
Stanowisko częściowo samonastawne
Najniższy punkt przesuwa się w niewielkim zakresie.
Zalety: obciążenie jest dobrze rozłożone pomiędzy punktami, nawet przy obciążeniu poziomym (asekurujący przemieszcza się, by utrzymać kontakt wzrokowy z prowadzącym, np. w przypadku trawersu na końcu wyciągu…).
Wady: w razie zerwania stanowiska, zniszczony punkt przesuwa się na koniec taśmy: uderzenie przejmuje drugi punkt stanowiskowy.
Węzeł na taśmie zmniejsza siłę działającą podczas zerwania punktu stanowiskowego. Węzeł na taśmie powinien być wykonany pod
słabszym punktem albo pod oboma punktami.
• Stanowisko z taśmy, jeden węzeł i taśma pojedynczo skrzyżowana.
• Stanowisko z taśmy, dwa węzły i taśma pojedynczo skrzyżowana.
Uwaga: jeżeli otwór haka jest zbyt mały lub, wraz z karabinkiem, stanowi zbyt dużą dźwignię, wówczas na jednym z punktów można zawiązać „główkę skowronka”. W takim wypadku sprawdzić, czy krawędzie haka nie są zbyt ostre, by nie przecięły taśmy.
Stanowisko sztywne
Najniższy punkt nie przesuwa się.
Zalety: nie ma uderzenia w razie zerwania punktu (wahadło na drugim punkcie).
Wady: zły rozkład sił przy nieosiowym obciążeniu.
• Stanowisko z taśmy z węzłem (lub z wyblinką).
• Stanowisko z liny dynamicznej z węzłem – rozkładające obciążenie pomiędzy trzy punkty.
• Stanowisko z liny wspinaczkowej, jeśli następują zmiany prowadzenia.
• Przykład złego rozkładu sił na stanowisku sztywnym.
Wpływ kąta na rozkład sił na stanowisku
Kąt ma wpływ na rozkład sił na poszczególne punkty stanowiska.