Karabinek jest podstawowym ogniwem łączącym każdy sprzęt używany w działalności wysokościowej. Jest bardzo wytrzymały jeżeli jest używany prawidłowo, ale może pęknąć albo otworzyć się w razie złego użycia. Zrozumienie mocnych i słabych stron karabinków pozwoli użytkownikowi na wybór najlepiej dopasowany do użycia.
OSTRZEŻENIA
• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.
• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru.
• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.
Karabinek jest opracowany do obciążania wzdłuż osi podłużnej, z zamkniętym ramieniem i zablokowaną nakrętką.
Karabinek jest w stanie wytrzymać obciążenia jakie mogą wystąpić podczas różnych działań na wysokości wyłącznie gdy jest obciążany wzdłuż osi podłużnej i ma zamknięte ramię.
Obciążanie karabinka w jakikolwiek inny sposób może być niebezpieczne.
GŁÓWNE ZAGROŻENIA
Ryzyko wypięcia
Ramię karabinka może się otworzyć jeżeli:
- Karabinek jest źle zamknięty w momencie wpinania (na przykład taśma może utknąć między ramieniem a zamkiem).
- Karabinek został źle zamknięty lub zablokowany przed rozpoczęciem użycia, a skała, lina lub inny element sprzętu naciska na ramię.
- Tarcie powodowane przez skałę, linę lub inny element sprzętu powoduje odblokowanie nakrętki i nacisk na ramię w kierunku otwarcia
Ryzyko rozerwania karabinka
Uwaga: działania na wysokości, w które zaangażowany jest jeden użytkownik prawidłowo wyposażony i chroniony przed upadkiem, rzadko powodują działanie sił wystarczających do rozerwania karabinka. Z drugiej strony, każdy upadek może wygenerować siłę uderzenia bliską wartości zerwania dla źle ustawionych karabinków.
WSPÓLNE ZAGROŻENIA DLA KARABINKÓW Z BLOKADĄ I ZWYKŁYCH
RYZYKO USZKODZENIA NAKRĘTKI BLOKUJĄCEJ
Przykłady niebezpieczeństw występujących podczas użytkowania w terenie
1. OTWARCIE RAMIENIA, OBCIĄŻENIE PRZY OTWARTYM RAMIENIU
Otwarcie ramienia >
wypięcie osoby/ciężaru
Obciążenie przy otwartym ramieniu >
ryzyko rozerwania karabinka
Wytrzymałość karabinka z otwartym ramieniem jest niewielka: tylko 30 % wytrzymałości osi podłużnej (na przykład dla karabinka Am’D wynosi 7 kN zamiast 27 kN w osi podłużnej).
2. OBCIĄŻENIE OSI POPRZECZNEJ
Wytrzymałość karabinka obciążonego w osi poprzecznej jest niewielka: tylko 35 % wytrzymałości osi podłużnej (na przykład dla karabinka Am’D wynosi 8 kN zamiast 27 kN w osi podłużnej).
3. OBCIĄŻENIE WIELOKIERUNKOWE
Utrata wytrzymałości przy obciążeniu wielokierunkowym zależy od kąta między działającymi siłami.
4. DŹWIGNIA NA KRAWĘDZI
Wytrzymałość karabinka na znajdującego się na krawędzi jest niewielka: tylko 30 % wytrzymałości osi podłużnej (na przykład dla karabinka SPIRIT SL wynosi 6 kN zamiast 23 kN w osi podłużnej). Ta wartość mocno się zmienia w zależności od ustawienia na krawędzi (na środku ramienia czy bliżej zamka…).
5. PRZECIĄŻONY KARABINEK
Utrata wytrzymałości jest większa w karabinkach o kształcie gruszki, w których zamek jest oddalony od korpusu. Ich kształt również sprzyja niekorzystnemu ustawieniu obciążenia. Wytrzymałość karabinka obciążonego od strony zamka wynosi tylko 30 % wytrzymałości osi podłużnej (na przykład dla karabinka WILLIAM wynosi 7 kN zamiast 27 kN w osi podłużnej).
6. DŹWIGNIE W RÓŻNYCH MIEJSCACH
Istnieje zbyt wiele niewłaściwych pozycji, które może przyjąć karabinek, by zostały one w 100% sposób przetestowane. Wytrzymałość karabinka w takim przypadku może być niższa w niż 30 % wytrzymałości w osi podłużnej. Dźwignia na karabinek może również doprowadzić do zniszczenia punktu stanowiskowego lub elementów wyposażenia.
7. NACISK NA NAKRĘTKĘ (RYZYKO USZKODZENIA NAKRĘTKI)
Nakrętka jest najsłabszym elementem waszego karabinka. Normy europejskie wymagają, by nakrętka wytrzymała nacisk zewnętrzny o sile 1 kN (wartość łatwa do uzyskania w terenie). Niektóre normy wymagają wyższej odporności np. 16 kN dla normy amerykańskiej ANSI Z359.12.
8. TARCIE O NAKRĘTKĘ (RYZYKO OTWARCIA NAKRĘTKI I RAMIENIA)
Istnieje zbyt wiele niewłaściwych pozycji, które może przyjąć karabinek, by zostały one w 100% sposób przetestowane. Wytrzymałość karabinka w takim przypadku może być niższa w niż 30 % wytrzymałości w osi podłużnej. Dźwignia na karabinek może również doprowadzić do zniszczenia punktu stanowiskowego lub elementów wyposażenia.