Spotowanie może ograniczyć skutki upadku na pierwszych kilku metrach zanim wspinacz zrobi pierwszą wpinkę.
OSTRZEŻENIA
• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.
• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru.
• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.
Spotowanie nie polega na złapaniu wspinacza, ale na uniknięciu konsekwencji złego upadku: chodzi o takie pokierowanie upadkiem, aby wspinacz prawidłowo wylądował w dobrym miejscu i nie przewrócił się do tyłu.
Technika spotowania musi być dopasowana do wysokości i wielkości wspinacza. Generalnie dłonie spotującego są zwrócone w stronę miednicy i górnej części pleców wspinacza, które są kluczowe dla jego bezpieczeństwa
Asekurujący powinien spotować do pierwszej wpinki. W tej fazie lina i przyrząd asekuracyjny są już wpięte, z wystarczającym luzem, by wspinacz mógł się wpiąć do pierwszego przelotu.
Po pierwszej wpince, asekurujący wraca do normalnej pozycji asekuracyjnej.
Dla ograniczenia ryzyka upadku na ziemię:
Asekurujący powinien stanąć blisko ściany, by między nim a wspinaczem było jak najmniej liny.
Dla uniknięcia zderzenia w razie upadku:
Asekurujący powinien sobie zwizualizować przebieg drogi, by nie stać pod wspinającym. Linę należy tak prowadzić, żeby nie przeszkadzała we wspinaniu. Ponieważ asekurujący znajduje się blisko ściany i wspinacza, często się zdarza, że asekurujący może się zaplątać w linę lub przeszkadza w kolejnej wpince. Będąc aktywnym i uważnym, asekurujący może w tym momencie ułatwić sytuację.