OSTRZEŻENIA
• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.
• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru.
• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.
Należy wiedzieć, że starzejąc się lina ulegnie skróceniu z dwóch różnych powodów:
• Jeden lub obydwa końce zostały obcięte, ponieważ były zbyt uszkodzone.
• Lina się skurczyła. Starzejąc się lina „puchnie” i zwiększa swoją średnicę, jednocześnie się kurcząc, ponieważ ilość materiału liny pozostaje taka sama. Można zauważyć skrócenie liny 2-3% po kilku pierwszych użyciach i do 10% przez cały okres użytkowania liny.
Należy również zauważyć, że zjawisko to niekoniecznie jest symetryczne na każdym końcu liny: połowa liny może się skurczyć o 5%, a druga połowa o 10%. W takim przypadku oznaczenie środka liny nie znajduje się już we właściwym miejscu.
Kurczenie się jest bardziej widoczne, jeśli lina zostanie zamoczona, a następnie wyschnie bez naprężenia (na przykład podczas wspinaczki w zaśnieżonym terenie).
Dla ograniczenia zjawiska kurczenia się liny zalecamy:
– regularnie naprzemiennie używać dwóch końców liny.
– dla lin podwójnych upewnić się o naprzemiennym używaniu obydwu żył.
Na koniec, wiedząc, że lina może się z czasem skurczyć, zalecamy:
– regularnie sprawdzać oznaczenie środka liny.
Istnieje prosty sposób na znalezienie środka liny: należy przytrzymać dwa końce liny razem, a następnie przeciągnąć obie żyły jednocześnie w dłoniach, aż dojdzie się do środka liny.
– regularnie sprawdzać długość liny
– zapoznać się z poradą „Zbyt krótka lina – niebezpieczeństwo”