TYLKO DLA EKSPERTÓW
Na lodowcu – klasycznym wypadkiem jest upadek do szczeliny jednego z członków zespołu. Jeżeli poruszał się on bez luzu na linie, refleks partnera, przeciwdziałającego własnym ciężarem wystarczy, by zatrzymać upadek. Po zatrzymaniu upadku, przed podjęciem innych działań, najpilniejsze będzie założenie stanowiska, które przejmie ciężar poszkodowanego.
OSTRZEŻENIA
• Przeczytaj ze zrozumieniem instrukcje użytkowania przyrządów użytych w tej poradzie technicznej zanim zaczniesz ją stosować. Musisz przeczytać i zrozumieć informacje zawarte w instrukcjach użytkowania do zrozumienia tych dodatkowych informacji.
• Opanowanie tych technik wymaga specjalnego szkolenia. Współpracuj z profesjonalistą, aby potwierdzić swoją zdolność do bezpiecznego i niezależnego wykonywania tych technik, zanim spróbujesz zastosować je bez nadzoru
• Podajemy przykłady technik związanych z Twoją działalnością. Mogą istnieć inne, których tutaj nie opisujemy.
1. Założenie pewnego stanowiska: czekan lub narty zakopane w śniegu lub użycie śruby lodowej. Wpiąć pętle do stanowiska uwzględniając przewidywane obciążenie w kierunku poszkodowanego.
2. Założyć MICRO TRAXION na linę, w kierunku zgodnym z wyciąganiem: blokowanie przy ciągnięciu w kierunku stanowiska, przesuwanie w kierunku poszkodowanego.
3. Wpiąć MICRO TRAXION do taśmy stanowiskowej przy pomocy symetrycznego karabinka z blokadą (ATTACHE). Przesunąć bloczek na linie w kierunku poszkodowanego tak, by naprężyć maksymalnie taśmę.
4. Odciążyć linę, by ciężar przejął bloczek MICRO TRAXION, łagodnie i bez szarpnięcia. Zrobić to stopniowo, sprawdzając, czy stanowisko „trzyma”, aż do pełnego obciążenia stanowiska. Odwiązać węzeł zabezpieczający pętle z liny na klatce piersiowej, pozostając związanym do końca liny.
5. Poszkodowany wisi na stanowisku, ratownik jest w stanie przemieszczać się i działać swobodnie.
WYMIENIONE W ARTYKULE
RAD SYSTEM
MICRO TRAXION